Prawidłowy kolor zębów u szynszyli świadczy o jej zdrowiu
Szynszyle to piękne zwierzęta o cudownym usposobieniu. Choć na usposobienie i traktowanie ludzi przez szynszyle kształtujecie Wy sami (i ewentualni poprzedni opiekunowie). Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że na zachowanie szynszyli ma również w całkiem dużej mierzy ich stan zdrowia!
Niedobory witamin mogą skutkować ospałością, brakiem apetytu, wypadaniem sierści, złym stanek skóry i futra, łamliwością zębów i wiele innych.
U szynszyli w dość prosty sposób możecie skontrolować czy prowadzona przez Was suplementacja witaminami i wapnem jest wystarczająca i optymalna. Jak?! A no tak, że zdrowa szynszyla powinna mieć żółte ząbki - możecie je zaobserwować podczas podawania przysmaków czy obgryzania gałązek. Jeżeli Twoja szynszyla ma białe zęby (u ludzi to oznaka zdrowia ale u szynszyli z całą pewnością NIE) to czym prędzej zgłoś się do weterynarza, szczególnie jeżeli podajesz swojej szynszyli witaminki. Zdarza się, że szynszyle mają problemy z wchłanianiem niektórych witamin i minerałów lub zwyczajnie prowadzą bardzo wybiórczą dietę przez co same sobie szkodzą. Długotrwały brak witamin i minerałów może skutkować pojawieniem się chorób i przedwczesną śmiercią.
Co robić jeżeli Twoja szynszyla jest wybredna i nie chce zjadać karmy obsypanej witaminkami? Przechytrzyć ją! Poniżej podaje kilka sztuczek, które u mnie sprawdziły się świetnie:
1. Istnieje grupa pokarmów, które podawane na codzień nie byłyby najzdrowsze ale podane raz na tydzień jako pomoc w przemyceniu witamin sprawdzają się idealnie - u nas są to płatki owsiane, płątki grochu, siemię lniane, pyłek kwiatowy, ostropest - co prawda lekko tuczące ale podaje w malutkich ilościach obsypane witaminami i znikają w oka mgnieniu.
Także kontrolujcie kolor uzębienia waszych kuleczek, w razie potrzeby konsultujcie się z weterynarzem bo troskliwie zaopiekowana szynszyla będzie Waszym przyjacielem kilkanaście lat i oby były one zdrowe i szczęśliwe.