Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szynszyla - czy to zwierzę dla Ciebie?! Zalety i wady

2020-09-25
Szynszyla - czy to zwierzę dla Ciebie?! Zalety i wady Szynszyle to przepiękne zwierzęta - nikt nie zaprzeczy, że ich puchaty wygląd i niesamowicie miękkie futerko, wielkie oczy i uszy oraz przeuroczy sposób chwytania przedmiotów w łapki sprawia, że wszyscy od razu je kochają i chcą mieć jedną u siebie w domu. Pozory jednak często mylą i warto przeanalizować styl życia szynszyli zanim zdecydujemy się przygarnąć je do swojej rodziny!

Jak wspomniałam na starcie kochamy szynszyle między innymi za ich wygląd i w tym miejscu należy pamiętać, że szynszyla tylko dzięki zabiegom pielęgnacyjnym ma cudowne futerko. Głównym zabiegiem (poza prawidłową dietą bogatą w różnorodne ziółka itd) sprawiającym, że szynszyle mają zdrową skórę i futro są kąpiele piaskowe - regularne (1-2 razy w tygodniu to minimum)! Szynszyle przeuroczo tarzają się w piasku dla nas właścicieli wiąże się to z koniecznością sprzątania okolic woliery ponieważ piasek spada po kąpieli z futerka jeszcze kilka dobrych godzin. Nie jest to nic szczególnie strasznego jednak warto o tym pamiętać montując wolierę w oddali łóżka lub komody z drobiazgami, które byśmy musieli skrupulatnie czyścić.

Szynszyle są szybkie i skoczne, planując powiększenie rodziny o szynszylę bądźmy pogodzeni z podgryzionymi przedmiotami w pomieszczeniu wybiegu lub przeznaczmy na to specjalny pokój tudzież postawmy im na prawdę wielką wolierę aby w niej mogły zaspokoić swoją potrzebę biegania, skakania i wspinania się - bo oczywiście nikt z nas nie chce aby nasze zwierzaki były więźniami tylko aby miały przestronne komfortowe lokum. 

Szynszyle są bardzo towarzyskie (zarówno do ludzi jak i innych szynszyli-są stadne) ale i całodobowo aktywne! Tak, tak, skaczą, chrupią i niejednokrotnie hałasują jeżeli więc masz wrażliwy sen przeznacz inny pokój niż sypialnia na wolierę. 

Szynszyle są delikatne i nie są agresywne - są za to bardzo ciekawskie i chętnie przybiegają po nowe przysmaki i wychodzą na wybieg czy na ręce.

Szynszyle wymagają poświęcenia im czasu - szczególnie zapewnienie odpowiedniej diety i warunków wymaga od opiekuna wielu godzin szperania w otmętach internetu aby Twoja szynszyla miała się dobrze i aby niczego jej nie brakowało - ale skoro rozważasz nowego puszystego członka rodziny to znaczy, że masz ten czas i chętnie jej go poświęcisz :-)

Szynszyle są mocno stadne i powinny być co najmniej dwie! Nie zastąpimy szynszyli osobnika swojego gatunku, ale zapewniam Was, że obserwacja jak szynszyle się przytulają, bawią i wesoło brykają razem wokół Ciebie na wybiegu jest bezcenne i rekompensuje wysiłek lekko zwiękonej częstotliwości sprzątania.

Szynszyle są czyste, nie śmierdzą i nie produkują dużej ilości odchodów. Szynszyle jako zjadacze pokarmów wyłącznie wysuszonych oddają niewiele moczu w porównaniu z innymi gryzoniami. A zapach ich odchodów jest znikomy dla mnie wręcz niewyczuwalny (a jak wielu z Was wie mam dobre porównanie - jeże,kawie domowe, króliki,koty)

Czy zdecydowałabym się ponownie na szynszyle w domu? Zdecydowanie tak! Odpowiednie wyposażenie obecnie dostępne minimalizuje uciążliwości sprzątania czy ewentualnego hałasu a osobowość szynszyli wprowadza wiele radości do życia całego domu!
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel