Szynszylowa mowa czyli język ciała szynszyli
Szynszyle to mało dźwięczne zwierzaki. Jednak po bliższym poznaniu można zauważyć szereg sygnałów dzięki którym łatwo rozmoznać nastrój oraz zamiary tych futrzastych kulek.
1. Szczekanie do nawoływania. Dźwięk nie pojawia się szczególnie często ale podczas rozdawania przysmaków nasze szynszyle często w ekscytacji w ten sposób próbują przyśpieszyć swoją kolej otrzymania smakołyku.
2. Szczękanie zębami to znak ostrzegawczy, pojawia się kiedy szynszyli coś się nie podoba lub się czegoś boi. Wówczas lepiej zostawić ja w spokoju. Jeżeli takie zachowanie pojawia się często i towarzyszy mu mokra sierść w okolicach pyszczka może oznaczać problemy z uzębieniem i trzeba się zgłosić do weterynarza po pomoc.
3. Gdy szynszyle śpią w teoretycznie za małym domku w kilka jest to oznacza wielkiej zażyłości i wspaniałej relacji między nimi. Gratuluje masz bardzo zgrane stado!
4. Gdy szynszyle wyszarpują sobie futro lub walczą to znaczy, ze się nie dogadują. Często okazuje się, że atakowany osobnik jest osłabiony lub chory i dlatego zostaje wykluczony ze stada - warto zachować czujność i odwiedzić wówczas weterynarza.
5. Wyskakiwania z woliery na ręce kolana lub głowę opiekuna oznacza duże zaufanie i radość zwierzaka na Wasz widok!
6. Kiedy szynszyla ustawia się przy wejściu do klatki gdy widzi, że wchodzi do pokoju znaczy, że cieszy się na Twój widok oczekuje, że ją pogłaskasz lub dasz przysmak.